|

VZP a trochu hnoje

Doslova hodiny nás dělí od konce listopadu, což je poslední možný termín, kdy můžete změnit svoji zdravotní pojišťovnu. Pokud jste registrováni u VZP, je nejvyšší čas abyste tak učinili.

Pokud nestihnete vyměnit svou pojišťovnu do konce listopadu, další šanci dostanete až v lednu 2013. Může za to novela zákona 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, která začne platit od 1. prosince.

Novela, která byla zřejmě ušita na míru VZP, zásadně mění podmínky, nutné pro přechod k jiné pojišťovně.

Doposud byla změna možná jednou ročně, ale ve čtyřech termínech. Od 1.prosince však můžete změnit pojišťovnu pouze k 1.lednu následujícího roku. Přihláška však musí být podána nejpozději šest měsíců před plánovanou změnou.

Oficiální důvod této tvrdé novely je ten, aby se zabránilo cestování pojištěnců za výhodami jednotlivých pojišťoven. Další argument, který z ministerstva zdravotnictví zaznívá, je podivné tvrzení, že lidé přestupují na základě lživých tvrzení či pomluv od konkurence.

Od VZP ročně odchází okolo 140 000 lidí. Faktem je, že podle průzkumů, více než 745 000 pojištěnců  uvažuje o změně své pojišťovny. Není to však pouze kvůli v obrovským černým dírám v hospodaření VZP, jako je například IZIP.

Všeobecná zdravotní pojišťovna nenechala chladného ani Super Václava, který  podnikl symbolickou demonstraci znechucení…

Jde o samotný princip, jakým VZP funguje. Stále více lékařů se netají  tím, že je velmi nespokojeno s jednáním VZP. Ta jen nerada uzavírá smlouvy s novými lékaři a pokud tak učiní, často se jedná pouze o částečné úvazky, což pacientům následně značně ztrpčuje život. Běžně se díky kvótám, které VZP na své pacienty nastavuje, posouvají termíny objednání u lékařů, neboť jakmile lékař ošetří více pacientů než má u VZP nasmlouváno, za tato ošetření nedostane zaplaceno.

I v případě, že VZP zaplatí za ošetření svých pacientů, nemá lékař ještě vyhráno. Jednou za čas mu z VZP přijde vyúčtování, ve kterém se může dozvědět, že léky nebo pomůcky které předepsal bude muset uhradit sám, jelikož i na toto se vztahují kvóty, které není radno překračovat. Druhá možnost je soudit se, jako to dělají ti, kteří mají tuhý kořínek. Není to však levné a trvá to léta.

V této tiché poziční válce VZP proti lékařům je zdánlivě pacient mimo. Své ošetření dostane (byť o měsíc či dva později), svou pomůcku či lék si také bude mít možnost vyzvednout. Avšak může se stát, že lékař, který je nucen ze svého uhradit ortézu v hodnotě několika tisíc korun za svého pacienta, si řekne, že pokud není ochoten pacient změnit svou pojišťovnu, je třeba aby si tento našel jiného mecenáše.

Starat se o své zdraví znamená také to, že se staráme o to, jakým způsobem funguje naše zdravotní pojišťovna. Nezájem se nám může tvrdě nevyplatit. Manažeři VZP, odtržení od reality, si vůbec neuvědomují, že svým jednáním odrazují především ty pojištence, kteří o svůj zdravotní stav pečují a v konečném důsledku jsou pro pojišťovnu výhodní. Já sám jsem byl u lékaře za posledních pět let asi třikrát. Za zdravotní pojištění jsem však zaplatil statisíce. O své zdraví raději pečuji preventivně, polykám Chlorellu a mnohem víc se zajímám o to, co jím a jestli se trochu pohybuji.

Když už někdy musím k lékaři (naposled to byla chirurgie), nechci čekat měsíce a rád bych, aby moje pojišťovna za mé ošetření bez odkladu zaplatila. Proto jsem už dávno od VZP odešel.  Je to to nejmenší, co jsem mohl pro své budoucí lékaře udělat.

Podle mých zkušeností u VZP často zůstávají takoví lidé, kteří o svém zdraví nehodlají přemýšlet, nebo snad za něj cítit jakoukoliv zodpovědnost. Tito “věrní pojištěnci” se však pojišťovně dříve nebo později prodraží. Jedná se o stejný problém, jaký panuje v celém našem systému. Nekoncepčnost a krátkozrakost. Urvat co se dá a urvat to ihned. Zítra je daleko…

Zbývá tedy posledních pár dní na změnu pojišťovny. Zvažte, zda nepřišel i váš čas na změnu.

Pojišťovny které fungují:

 

 

 

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=6492

Autor v Lis 25 2011. Soubor pod Bulvár, Home, On-line. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny