|

V Moldavsku chtěl prodat pašerák smrtící cesium Islámskému státu

Úřady v Moldavsku ve spolupráci s FBI překazili za pět let již čtyři pokusy gangů s podezřelými kontakty na Rusko, kteří chtěli prodat radioaktivní materiál extremistům z Blízkého východu.

O případech se dnes dozvěděla a informovala tisková agentura AP. Nejnovější případ se stal letos v únoru, kdy pašerák nabízel obrovské zásoby smrtícího cesia 137 s poločasem rozpadu 30 let – které by dokázalo zamořit několik městských bloků budov – a hledal kupujícího konkrétně z Islámského státu (IS).

Zločinecké organizace, některé napojené na ruskou tajnou službu – nástupkyni KGB, působí na vzkvétajícím černém trhu s jaderným materiálem v malém, chudém Moldavsku. Uvedli to tamní vyšetřovatelé.

Zmíněný čtvrtý případ se stal začátkem tohoto roku v exkluzivním tanečním klubu v Moldavsku.
Dva muži zde uzavřeli dohodu o prodeji vysoce radioaktivního materiálu extremistické organizaci Islámský stát (IS). Prodávající žádal 2,5 milionu eur za cesium dostatečně radioaktivní na to, aby zamořilo několik městských bloků. “Dá se z toho vyrobit špinavá bomba, která by se dokonale hodila Islámskému státu,” řekl pašerák.

Jenže kupujícím byl policejní agent a šlo o tajnou operaci amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) – když skončila, za mřížemi se ocitly tři lidé.

Moldavské policejní a justiční úřady se o výsledky vyšetřování podělili is agenturou AP, aby upozornili, že černý trh s jaderným materiálem je stále nebezpečnější a že takovéto případy budou zřejmě přibývat. Zdůraznili také, že narušení spolupráce mezi Ruskem a Západem ztěžuje vyšetřování.

Islámský stát
Ačkoli Moldavané zatkli podezřelé a stáhli nebezpečné materiály z trhu, jejich úspěch zastínily zvláštní nedostatky – klíčoví podezřelí utekli, zatčeni nedostali dlouhé tresty odnětí svobody a v některých případech se dokonce ihned vrátili k pašování jaderného materiálu.

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=7458

Autor v Říj 7 2015. Soubor pod Home, Zpravodajství. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny


Warning: Use of undefined constant is_attachment - assumed 'is_attachment' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/27822/virtual/www/domains/media.memy.cz/wp-content/themes/Transcript_muj/innerWideSidebar.php on line 17