|

Taliban postřelil 14 letou dívku

Islamisté postřelili čtrnáctiletou Malalu Yousafzai, protože kritizovala Tálibán a obdivovala amerického prezidenta Obamu.

V roce 2009 pákistánská vláda vzdala boj s Tálibánem a odevzdala mu údolí Svát. Tálibán se tehdy snažil rozšířit území pod svojí nadvládou do dalších oblastí a dostal se až do Buníru, který je vzdálen jen sto kilometrů od metropole Islámábádu.

Neohrožná dívka Malala tehdy se slzami v očích hovořila v televizi, že by se ráda stala lékařkou, ale islamisté nedovolují dívkám studovat. Psala tehdy anonymně blog, ve kterém informovala o dění v oblasti, kterou měl pod kontrolou Tálibán. Nakonec vláda v Islámábádu dobyla údolí zpět a Malala se mohla vrátit do školy, dostala dokonce státní ocenění za odvahu. Bylo pravděpodobné, že její sen stát se lékařkou se mohl naplnit.


Tálibán však na ni nezapomněl. Poslední tři roky jí bylo neustále vyhrožováno a v úterý ozbrojenci napadli školu v Mingore, do které Malala chodila, a pátrali zde po ní. Pak ji uviděli vycházet ze školy a nastupovat do autobusu. Okamžitě spustili palbu.

Malala utrpěla zásah do hlavy a do krku a byla převezena ve vážném stavu do nemocnice. Ozbrojenci zranili ještě další dvě dívky, které byly poblíž.
Tálibán se k útoku přihlásil v rozhovoru pro agenturu Reuters.

„Byla prozápadní, mluvila proti Tálibánu a za svůj idol označovala Baracka Obamu,“ shrnul důvody, které vedly Tálibán k popravě dívky, mluvčí pákistánského Tálibánu  Ehsanullah Ehsan.

V očích islamistů jí nepomohl ani fakt, že jde stále o dítě. Její jednání je prý nemravné a bylo třeba jej rázně zastavit.

Útok ukázal, že Tálibán je i tři roky po svém vytěsnění z údolí stále velmi vlivný.

„Na Malalu zaútočili v místech, které jsou poměrně dobře hlídané. Byli jsme všichni tím útokem zaskočeni,“ citoval Guardian Maula Zahida, místního protitálibánského aktivistu. Lidé ztrácejí důvěru ve vládu, že je před Tálibánem dokáže ochránit.

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=6873

Autor v Říj 9 2012. Soubor pod Home, Zpravodajství. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny