|

Státní šikana ve Švédsku?

V Evropských zemích končí na skládkách až 38 procent domácího odpadu. Ve Švédsku je to naproti tomu pouhé jedno procento. Jak je to možné?

Zvenčí to vypadá, že důvodem je dokonalá recyklace a kompostování, které tu velmi dobře funguje. Říká se, že je to díky disciplinovanosti Švédů, ale také díky výborně propracovanému systému na třídění odpadu.

Recycling 7

Ilustrační obrázek

Creative Commons License Timothy Takemoto via Compfight

Spalovny ve Švédsku zajišťují nezanedbatelnou část tepla a elektrické energie pro své obyvatele. Jedná se až o dvacet procent bytů a kanceláří. Elektrickou energii díky těmto moderním provozům může využívat 250 000 domácností.

Nyní se Švédským spalovnám přestává dostávat jejich palivo a tak se začínají poohlížet po svých sousedech, pro které je lidvidace odpadu, na rozdíl od nich, vážným ekologickým problémem.

Mezi prvními, kdo se chystají Švédy zásobovat svými odpadky, je Norsko. To bude platit za to, že může svůj odpad odvést do Švédska, zatímco ve Švédsku se z něj vyrobí teplo a elektrická energie. Následně si popílek Norové odvezou zase zpátky.

Švédská recyklace tedy vypadá jako příklad, jak by se to mělo dělat i v ostatních státech. Ne všichni Švédové se ale na recyklaci “po Švédsku” dívají se stejným nadšením. To že třídí svůj odpad, není totiž ani tak o jejich uvědomělosti, jako spíše o tlaku, který je na ně vyvíjen.

[adsenseyu1]

1 2

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=7079

Autor v Říj 29 2012. Soubor pod Home, Zajímavosti. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny


Warning: Use of undefined constant is_attachment - assumed 'is_attachment' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/27822/virtual/www/domains/media.memy.cz/wp-content/themes/Transcript_muj/innerWideSidebar.php on line 17