|

S Omnipolem nemám nic společného

Kolik tedy celá ta sranda stála?

Za tři letouny CASA ministerstvo obrany zaplatilo 3,6 miliardy korun. Čtvrtý letoun byl vyměněn za pět letounů L 159 v hodnotě 850 milionů korun.

Bohužel se zjistilo, že dva české bitevníky, které byly uloženy k ledu ve skladových prostorách zbrojní společnosti EADS, chybějí pro výcvik pilotů. Bylo nutné je tedy znova sestavit, což přišlo státní kasu na 219 milionů korun.

Jak už to tak bývá, vynořil se “skrytý poplatek”, tedy servisní smlouva s Omnipolem v hodnotě 982,3 milionů korun. Omnipol měl zajišťovat servis pro letouny CASA. Celkem se dá vyčíslit tento obchod na 4,8 miliardy korun.

Bylo to mnoho nebo málo? Ministerstvo posudek na hodnotu transakce prý požadovalo, nicméně bývalý náměstek Kopřiva usoudil, že by to celou transakci mohlo ohrozit. Posudek si nakonec nechala udělat až policie.

Experti zjistili, že zakázka byla předražena zhruba o 658 milionů.


Nikdo toho o cenách neví víc než ministr financí. Exministryně Parkanová také argumentovala tím, že požádala o vyjádření o ceně ministra financí, tedy Miroslava Kalouska. Ten sice vyjádřil názor, že ministerstvo financí nemůže určit cenu, avšak že se domnívá, že cena zakázky je přiměřená. Doslova napsal:

„Neshledal jsem však na smluvní dokumentaci nic, co by zakládalo důvod k domněnce, že se jedná o operaci pro AČR nevýhodnou.“

Na otázku v pořadu Reportéři, na základě čeho dospěl k takovému závěru, odpovídá Kalousek poměrně stroze:

„Na základě platných zákonů, na základě běžných cen.“

Tato slova, pronesená v reportáži České televize, jsou důležitá. Miroslav Kalousek totiž po celou dobu, kdy je kauza CASA vyšetřována tvrdí, že u letounů CASA nelze běžnou cenu určit.

„Nemůžete stanovit cenu obvyklou, myslím že nám každému stačí půl mozkového závitu, abychom věděli, že na unikát nelze stanovit cenu obvyklou…máme li hovořit o ceně letounů CASA, tak já netvrdím, že nebyly předražené, to se mohlo stát. Ale rozhodně je absurdní to číslo, které uvádí policie.“

To jsou výroky Miroslava Kalouska ze sněmovny, kde se bil jako lev za Vlastu Parkanovou. Ostatně vehemence, s jakou se pustil do kritiky práce policie zaskočila snad každého. Dokonce i smířlivý ministr zdravotnictví za TOP 09 prohlásil, že jeden z důvodu neúspěchu strany TOP 09 v krajských volbách, byl postoj strany ke stíhání exministryně obrany Vlasty Parkanové kvůli nákupu letounů CASA. Zjevně tak narážel na telefonáty Miroslava Kalouska vyšetřovatelům

„Nemá se říkat, že se něco neoprávněně vyšetřuje. Že to vyšetřování je nesprávné. To prostě nepatří k seriózním postupům. Nemá se říkat, že policisté a žalobci jednají špatně. To všechno jitří atmosféru a vyvolává naštvanost..“

[adsenseyu1]

1 2 3 4

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=7003

Autor v Říj 21 2012. Soubor pod Home, Politika. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny