|

S Omnipolem nemám nic společného

Ve své „obhajovací řeči“ v parlamentu exministryně Parkanová ve sněmovně uvedla jeho stanovisko jako důkaz vlastní neviny, v případě předraženého nákupu letounů.

„Svůj postoj stvrdil i na vládě, kde se smlouva schvalovala a generál Picek ji osobně podpořil. Pokud nejednal v souladu se svým názorem, pak je mi líto, ale nejsem to já, kdo nebyl v takovém případě člověkem na svém místě.“

Jeden z rozhodujících důvodů, proč k obchodu se společností EADS došlo, byla prý skutečnost, že Česká republika bude mít možnost vyměnit pět letounů L159 za jeden letoun CASA. Za ostatní tři letouny jsme pak měli zaplatit bezmála 3,6 miliardy korun. Výměna letounů L 159, respektive jejich zařazení do španělských armádních systémů, byl také hlavní důvod, proč se výběrové řízení na nákup letounů nekonalo. Celou transakci pak měla na starosti společnost Omnipol, která má i nemá něco společného s Richardem Hávou. K tomu se ale ještě dostaneme.

Miroslav Kalousek tvrdí, že tato nabídka byla jediná závazná, která se objevila. Podle zjistění redaktorů Reportéři to však neodpovídá skutečnosti.

Martin Barták

Italská společnost Alenia Aeronautica české vládě nabídla, že je také připravena odebrat „nechtěné“ bitevníky L159. Mimochodem paradoxem je, že onu glorifikovanou snahu o to, zbavit se bitevníků L 159 označil první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý, v srpnovém rozhovoru pro ČT 24, za nekoncepční. Díky ní prý došlo k rozbití letky těchto letadel, které ve skutečnosti armáda potřebuje. Naopak jejich potřeba s ohledem na dosluhující albatrosy ještě  poroste.

Vraťme se však k nabídce italské firmy Alenia Aeronautica. Tato nabídka byla vládě učiněna 30.4.2008. Dopis na stůl dostala jak ministryně Parkanová, tak premiér Topolánek.

„Jsem si jistý, že můžeme vyrovnat nabídku EADS nebo nabídnout lepší obchod pro ministerstvo obrany a váš průmysl, pokud dostaneme férovou možnost se výběrového řízení zúčastnit.“

Proč firma Alenia tuto možnost nedostala? K této skutečnosti se nyní Vlasta Parkanová, ani Miroslav Topolánek nechtějí vyjadřovat.

Samotná firma Alenia Aeronautica existenci nabídky potvrdila, avšak odpovědi na ni se nikdy nedočkala.

Podívejme se nyní podrobněji na člověka, který hrál při nákupu letounů CASA významnou úlohu. Proč vlastně Miroslav Kalousek usiloval o nákup letounů CASA od EADS respektive Omnipolu?

„Pro mě byla rozhodující skutečnost, že české výrobky, letouny L 159, budou zařazeny do výzbroje španělské armády.“

prohlásil Miroslav Kalousek v rozhovoru pro pořad Reportéři. To zní velmi hezky a bylo by krásné, kdyby se naše letouny prodraly do výzbroje některé ze západních armád. Problém je však v tom, že španělské ministerstvo obrany nikdy o začlenění L 159 do výzbroje neuvažovalo.

Podvedla tedy firma EADS Miroslava Kalouska? Nebo se jednalo o nedorozumění?

Co se vlastně děje s těmi letouny, které nám nyní chybí? Rezivějí kdesi ve skladech zbrojní společnosti EADS.

Ve světle těchto faktů se zdá, že se jednalo pouze o jakýsi zastírací manévr, který měl obhájit nákup letadel bez řádného výběrového řízení. Ostatně tento zásadní požadavek české vlády, aby našly letouny L 159 uplatnění ve španělské armádě, se nakonec ve smlouvě vůbec neobjevil.

Stojí určitě za zmínku, že dle klíčového svědka celé kauzy, Daňhela, byl vyvíjen největší tlak na uzavření kontraktu ze strany tehdejšího náměstka ministryně obrany Martina Bartáka. Právě toho Bartáka, kterého si vzal do své družiny Miroslav Kalousek, když na něj na ministerstvu vnitra nezbyla volná židle.

[adsenseyu1]

1 2 3 4

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=7003

Autor v Říj 21 2012. Soubor pod Home, Politika. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny