|

S Omnipolem nemám nic společného

Nákup zbrojního vybavení je jednou z oblastí, kde se točí obrovské finanční částky. Ceny jsou často součástí vojenského tajemství a je tedy logické, že lze očekávat, že ne všechny obchody proběhnou tak, jak mají.

Důkazem může být nákup španělských letadel CASA. V souvislosti s ním totiž policisté vznesli obvinění proti exministryni Parkanové a jejímu podřízenému Jiřímu Staňkovi, který podezřelý kontrakt podepsal. Podívejme se tedy na celou záležitost s ohledem na nové skutečnosti, které jsou o případu známy.

V dubnu roku 2009 schválila vláda Mirka Topolánka (v demisi) nákup čtyř letounů C-295M Casa, které měly nahradit dosluhující letouny Antonov An-26.


25.9.2008 tehdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek posílá na ministerstvo obrany zprávu, ve které se od nákupu letounů Casa distancuje.

„Konstatuji, že pořízení taktických transportních letounů CASA je výsledkem rozhodnutí vlády ČR a vrcholného managementu MO. Pořízení letounů není pro obnovu transportního letectva konečné řešení, neboť tyto letouny plnohodnotně neřeší skutečné požadavky armády.“

V případě Vlastimila Picka jistě nešlo o nějakou střelbu na slepo. Lze předpokládat, že než své vyjádření na ministerstvo obrany odeslal, pečlivě vyhodnotil závažnost jeho obsahu.

O tři týdny později však tentýž Vlastimil Picek zasílá na ministerstvo upozornění, aby jeho předešlá zpráva nebyla brána na vědomí. Co mohlo přispět ke změně jeho názoru?

„Pořízením taktických transportních letadel CASA bude plnohodnotně zabezpečena náhrada letounů An-26, které budou mít v následujících letech vyčerpanou technickou životnost.“

Proč došlo k tak razantní změně názorů však Vlastimil Picek neuvedl a na dotaz reportérů české televize odmítl odpovědět. Je možné, že to souvisí se skutečností, že v současné době je Vlastimil Picek náměstkem na ministerstvu obrany?

[adsenseyu1]

1 2 3 4

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=7003

Autor v Říj 21 2012. Soubor pod Home, Politika. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny