|

Přímý zásah do srdce organizace Islámský stát (IS)

Irácké vzdušné síly v neděli při bombardování zasáhly konvoj vůdce organizace Islámský stát (IS) Abú Bakra Bagdádího v západoirácké provincii Anbar v blízkosti hranice se Sýrií.

Informovala o tom tisková agentura Reuters s odvoláním na dnešní prohlášení irácké armády. Osud lídra militantů, který se prohlásil za vůdce samozvaného kalifátu v oblastech Sýrie a Iráku ovládaných islámského státu, je stále neznámý, dodala armáda v prohlášení.

“Irácké vzdušné síly bombardovaly konvoj teroristy Abú Bakra Bagdádího, když směřoval do Karably na setkání s veliteli Daisy-u (Islámského státu),” uvedla armáda v prohlášení.

Setkání se konalo u syrské hranice na místě, které také ovládá IS. Armáda prý bombardovala i toto místo. Zabila a zranila tam mnoho velitelů IS, napsala agentura DPA.

“Osud vraha al-Baghdadi není znám a byl odnesen vozidlem IS, jeho zdravotní stav je stále nejasný,” řekl vojenský zdroj.

Operace byla provedena v koordinaci  iráckého ministerstva vnitra a  zpravodajskými službami. Jde o splupráci   velitelského centra, která zahrnuje vojenské poradce z koalice vedené USA.

Již koncem srpna tohoto roku oznámila tisková služba Národní bezpečnostní rady USA, že Fadel Ahmad Al-Hayala, známý také jako Haji Motaz, byl zabit 18. srpna 2015. Uvádí se, že Haji Motaz byl číslo dvě vrchního velení “islámského státu” a jeden ze stoupenců Abu Bakr al-Baghdada, vůdce IS
Podle amerických zpravodajců byl terorista zabit, když jel ve voze u osady Mosulu.
Podle informací z médií, svědčí skutečnost, že byl terorista zabit při jízdě autem o tom, že mohou američtí vojáci provádět zpravodajské operace přímo v doupěti nepřítele, v oblastech kontrolovaných povstalci.

Ibrahim Awwád Ibrahim Alí al-Badrí je znám především pod přezdívkou Abú Bakr al-Bagdádí inspirovanou prvním chalífou islámu Abú Bakrem.

Abu Bakr al-Baghdadi4. ledna 2014 Abú Bakr al-Bagdádí vyhlásil ve městě Fallúdža nový státní útvar, Islámský stát v Iráku a Levantě. Část západního Iráku a východní Sýrie byla pod kontrolou jeho sil. Dne 29. června 2014 přeměnil ISIL na chalífát Islámský stát (IS) a prohlásil sám sebe za chalífu Ibráhíma.

Minulý měsíc se ukázalo, že al-Baghdadi opakovaně znásilnilňoval a mučil humanitární pracovnici Kaylu Mueller (USA). Podle Daily Star ji držel jako rukojmí a využíval ji coby svou sexuální otrokyni po celých 18 měsíců až do její kruté smrti.
Muellerovou nejdříve zadržoval pokladník Islámského státu Abú Sajjáf, od něhož ji prý Bagdádí dostal. Opakovaně ji znásilňoval, jak potvrdila jezídská dívka, která byla s Muellerovou vězněna a podařilo se jí v říjnu 2014 uprchnout. Její svědectví pak předali američtí činitelé Kayliným rodičům.

Fanatický vůdce je nyní jedním z celosvětově nejhledanějších teroristů. V USA je vyhlášena odměna ve výši 10 milionů dolarů za informace vedoucí k jeho dopadení nebo smrti.

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=7479

Autor v Říj 11 2015. Soubor pod Zpravodajství. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny


Warning: Use of undefined constant is_attachment - assumed 'is_attachment' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/27822/virtual/www/domains/media.memy.cz/wp-content/themes/Transcript_muj/innerWideSidebar.php on line 17