|

Po zemětřesení v Nepálu se daří obchodníkům s orgány

Vesničané v Nepálu jsou už mnoho let kořistí překupníků s lidskými orgány. Chudí zemědělci prodávali své ledviny, aniž by věděli, že jejich ledvina není zbytný orgán. Celé rodiny se staly obětmi podvodného obchodu s orgány.

Překupníci vesničanům často namluvili, že jim ledviny zase dorostou, případně že tento orgán v těle k ničemu není. Některým za jejich ledvinu ani nezaplatili, nebo jen nepatrnou částku, která byla ve velkém nepoměru k tomu, kolik za jejich orgán později vyinkasovali.

Někteří farmáři jsou nyní  nejen bez peněz, ale navíc nejsou schopni zajistit si obživu. I po třinácti letech od operace se Kumar Budathoki nemůže zbavit bolesti, když pracuje na poli. Jeho soused, který svou ledvinu také prodal, řekl že ani nevěděl, že nějakou ledvinu má nebo k čemu by mu byla dobrá. Do školy nikdy nechodil.

Podobné informace se objevili na konci minulého roku v reportáži o “ledvinoých dárcích”, kterou  natočila Česká televize. Závěr reportáže zní nadějně. Budoucnost je prý ve větší informovanosti vesničanů. Pak ale přišla tragedie v podobě zemětřesení.

Geeta a její manžel prodali své ledviny za 50 000 korun. Za peníze si koupili pozemek a postavili si kamenný dům. Když přišlo dubnové zemětřesení, dům se proměnil v sutiny a rodina nyní bydlí v chatrči postavené z potravinových pytlů a vlnitého plechu. Informuje o tom na svých stránkách Dailymail.co.uk.

“Moje sestra mne přemluvila, abych prodala svou ledvinu. Řekla, že tělo potřebuje jen jednu. Moje sestra mi ukradla ledvinu a zemětřesení ukradlo můj dům.” Říká zoufalá Geeta..

Geeta

“Moje sestra mne přemluvila, abych prodala svou ledvinu. Řekla, že tělo potřebuje jen jednu. Moje sestra mi ukradla ledvinu a zemětřesení ukradlo můj dům.” Říká zoufalá Geeta..

Překupníci za vesničany do Nepálu chodili odjakživa. Mnozí však odolávali. Po zemětřesení, které Nepál postihlo v dubnu, však někteří zřejmě rezignují. Souhlasí s operací, aby si zajistili alespoň střechu nad hlavou.

Operace se provádějí v jižní Indii. Některé orgány pak slouží k potřebě bohatých Indů nebo putují na mezinárodní trhy s orgány. Byznys s lidskými orgány ale nefunguje jen na dobrovolné bázi. Některé oběti jsou uneseny a následně donuceny vzdát se svého orgánu. Další jsou podvedeny, když jim během operace vyjmou orgán bez jejich vědomí. Některé oběti jsou pro své orgány zavražděné na zakázku bohatých nemocných.

V květnu 2013 zemřela osmiletá britská školačka Gurkiren Aur Loyal na klinice v Indii. Její rodina se domnívá, že byla “zavražděna” pro její orgány.

Jakmile  tyto lidské hyeny “sklidí” orgány od dobrovolných nebo nedobrovolných dárců, prodávají je bohatým příjemcům minimálně šestkrát dráž, než kolik zaplatili (pokud zaplatili) dárci.

V Nepálu je prodej ledvin nezákonný už od roku 2007

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=7390

Autor v Čvc 10 2015. Soubor pod Bulvár, Home, Zajímavosti, Zdraví. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny


Warning: Use of undefined constant is_attachment - assumed 'is_attachment' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/27822/virtual/www/domains/media.memy.cz/wp-content/themes/Transcript_muj/innerWideSidebar.php on line 17