|

Pentagon zahájil vyšetřování incidentu ve městě Kunduz

Americký prezident Barack Obama vyjádřil soustrast pozůstalým obětí sobotního bombardování nemocnice organizace Lékaři bez hranic v afghánském Kunduz.

Podle Obamova písemného prohlášení citovaného agenturou DPA americké ministerstvo obrany zahájilo vyšetřování tohoto „tragického incidentu“.

„Počkáme si na výsledky vyšetřování předtím, než vyslovíme definitivní soud nad okolnostmi této tragédie,“ řekl Obama.

Generální tajemník OSN Ki-mun mezitím zásah nemocnice odsoudil. Pozadí útoku je nutné zcela a nezávisle vyšetřit, dodal Ki-mun.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v prohlášení, které dostala k dispozici agentura TASR vyjádřil svůj „hluboký zármutek nad tímto tragickým incidentem“.

„Lékaři bez hranic vykonávají výjimečnou humanitární práci po celém světě, včetně Afghánistánu. Hrají důležitou roli ve vytváření podmínek pro lepší budoucnost afghánského lidu,“ uvedl Stoltenberg a informoval, že USA incident vyšetří ve spolupráci s afghánskou vládou.

V době útoku se v nemocnici nacházelo přes 100 pacientů a 80 mezinárodních a místních spolupracovníků organizace, ale nepracoval tam žádný český lékař.

V nemocnici se však během jejího fungování vystřídalo hned několik českých lékařů. „Pracovala tam slovenská anestezioložka a dva čeští chirurgové. Jeden český chirurg tam měl odletět dnes ráno, ale vzhledem k situaci se jeho odchod pravděpodobně odloží,“ poznamenal ředitel české pobočky organizace Lékaři bez hranic.

Šlo podle něj o bezprecedentní útok, který se v takové míře a podobě ještě nestal. Organizace již dříve evidovala například útoky na svá zařízení v Sýrii.

„Tento útok byl bezprecedentní. Bojující strany věděly, kde nemocnice je. Měli GPS souřadnice. Dokonce máme zprávy, že když začalo bombardování, tak jsme o tom informovali zástupce armády, přesto bombardování pokračovalo ještě dalších 30 minut,“ řekl Gruber.

Taliban nyní využil útok na svou propagandu. „Američané zaútočili na civilní nemocnici a zabili mnoha lékařů a pacientů. Neošetrovali tam žádného našeho bojovníka a přesto na ni zaútočili,“ napsal jeho mluvčí.

Tři zaměstnanci organizace Lékaři bez hranic (MSF) přišli o život a 30 jich je nezvěstných po nočním výbuchu v blízkosti  nemocnice v severoafghánském městě Kundúz.

 

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=7432

Autor v Říj 4 2015. Soubor pod Home, On-line, Zpravodajství. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny


Warning: Use of undefined constant is_attachment - assumed 'is_attachment' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/27822/virtual/www/domains/media.memy.cz/wp-content/themes/Transcript_muj/innerWideSidebar.php on line 17