|

Není účelu, který by světil prostředek

Nikdo určitě nepochybuje o tom, že vliv médií je na utváření našich názorů klíčový. Vnímáme zprávy a informace jako prostředky, pomocí nichž si stavíme naši vnitřní představu o světě okolo nás. Je dobré vzít při této stavbě do úvahy, jak spletitá může být vznik, jakož i cesta informací, které se k nám dostávají.

Italský fotograf Ruben Salvadori se zaměřil na zachycení toho, jak o konfliktech, zvláště ohledně izraelskou-palestinského konfliktu informují fotografové.

To že text nemusí mít se skutečností nic společného, je asi každému jasné. Že se dají fotografie pomocí Photoshopu do značné míry měnit, je také známá věc. Ruben Salvadori poukázal na to, že je tu ještě jedna oblast fotoreportáže, která nese název Pallywood. Jedná se jednak o zinscenované scény, jakož i určitou míru interpretace jednotlivých situací. Velmi známý je příklad  Tuvia Grossmana.

Fotka Palestince, zmláceného izraelskými vojáky, obletěla celý svět. Pallywood slavil vítězství. Ovšem jednoho dne dostala redakce New York TImes tento dopis:

" Ohledně fotky izraelského vojáka a Palestince na Chrámové hoře, kterou jste zveřejnili na straně A5 – ten Palestinec je ve skutečnosti můj syn, Tuvia Grossman, židovský student z Chicaga. On a jeho dva kamarádi byli, během své cesty Jeruzalémem, vytaženi z taxíku palestinskými Araby a krutě zbiti a pobodáni. Ten obrázek nemohl být pořízen na Chrámové hoře, protože tam nejsou žádné čerpací stanice a zajisté tedy ani žádná s hebrejskými nápisy, jako těmi, které je možné vidět na obrázku za izraelským vojákem, který se pokouší zachránit mého syna,"

 

 

Jistě si nelze dělat iluze o tom, že Pallywood by se vyskytoval pouze na jedné straně konfliktu. Člověk je nádoba křehká a trpí v devadesáti procentech představou, že účel světí prostředky.

Právě toho si začal všímat italský fotograf Salvadori a zaměřil se na sledování praktik svých kolegů.

 

Je dobré si uvědomit, že v konfliktu nebývá žádná strana ta správná nebo špatná. Na obou stranách jsou jen obyčejní lidé, lidé vyděšení, lidé stateční, lidé kteří chtějí dosáhnout toho, o čem si myslí, že má význam dosáhnout. Někteří z nich věří tomu, že není důležité, jakým způsobem svého cíle dosáhnou. Tohoto chybného kalkulu nejsou ušetřeni lidé na celém světě. Příkladem můžou být sportovní utkání, ve kterých odsuzujeme fauly protihráčů, zatímco přehlížíme fauly našeho družstva. Chceme, tak moc chceme aby to bylo tak jak chceme aby to bylo. A tak nadáváme na rozhodčí, lžeme, inscenujeme, vždy jen pro dobro své věci. Je čas opustit takové jednání.

 

Pallywood

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=6596

Autor v Bře 1 2012. Soubor pod Home, Politika, Zajímavosti. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny