|

Má Bašár Asad na kahánku? USA dá 500 milionů dolarů

Spojené státy provedou změny v programu zaměřeném na výcvik a vyzbrojování umírněných sil bojujících proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada a také proti extrémistickému Islámskému státu. Podrobnosti oznámí Pentagon oficiálně v průběhu dne. USA na program vyčlenili půl miliardy dolarů.

Deník The New York Times s odvoláním na nejmenovaného činitele amerického ministerstva obrany přitom napsal, že končí nábor takzvaných umírněných syrských povstalců, pro něž byl připraven bojový výcvik a další školení v táborech v Jordánsku, Kataru, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech.

Americký ministr obrany Ash Carter řekl, že USA chtějí nyní zaměřit úsilí na další spolupráci, například s kurdskými povstalci, kteří se v dosavadních bojích osvědčily. USA začaly výcvikový program v květnu. Počítali s tím, že jím ročně projde 5 400 pečlivě vybraných lidí, kteří pak budou využitelní pro pozemní boje v Sýrii. Mnozí uchazeči však byli odmítnuti jako nevhodní. Z předchozích zpráv vyplývá, že pro výcvik není dost adeptů a že mnozí odmítají podmínku, že budou bojovat výhradně proti radikálům a ne proti režimu prezidenta Bašára Asada. V programu bylo v polovině září jen asi 110 povstalců.

V první vycvičené skupině bylo údajně kolem 60 příslušníků umírněné opozice. Některé z nich během léta uneslo radikální uskupení An-Nusrat, které se hlásí k Al-Káidě. Postupně část z nich propustilo a varovalo ostatní povstalce, aby se do amerického programu nezapojovali. Divize 30, jak si Syřané vycvičeni Američany říkají, následně k nelibosti USA, označili příslušníky An-Nusrat za bratry.

Podle New York Times však americká pomoc syrské opozici neustává úplně. V Turecku má také vzniknout menší školící středisko pro velicí kádry nejrůznějších opozičních skupin, které mají sloužit americkému letectvu, mimo jiné jako navaděči na cíle protivníka.

USA chtějí se svými spojenci také pokračovat v náletech na pozici Islámského státu, který ovládá část Sýrie a Iráku.

Americký generál Lloyd Austin, který dohlíží na jednotky USA na Blízkém východě, prohlásil v polovině září v Kongresu USA, že americký program výcviku syrských rebelů zatím nenaplnil očekávané cíle. Bojů se podle něj nyní účastní jen velmi málo Syřanů vycvičených americkými vojáky.

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=7471

Autor v Říj 9 2015. Soubor pod Home, Zpravodajství. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny


Warning: Use of undefined constant is_attachment - assumed 'is_attachment' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/27822/virtual/www/domains/media.memy.cz/wp-content/themes/Transcript_muj/innerWideSidebar.php on line 17