|

Lékaři nezvládají počítače

Jako člověk, pohybující se ve zdravotnictví, si musím častokrát zoufat na počítačovou gramotností většiny lékařů. Nejenže nemají vlastní internetové stránky, kde by mohli své klienty informovat o důležitých okolnostech, jako je pracovní doba nebo čerpání dovolených, obávám se, že někteří dosud ani nedokáží používat počítač a v ordinaci jej ani nemají.

Všem těmto “nepřizpůsobivým” lékařům nyní dýchá na záda nová povinnost, která začne pro lékaře platit od nového roku. Od nového roku se totiž již nebudou na ČSSZ odesílat papírové neschopenky, ale pouze ty elektronické. To, že to většina lékařů vůbec netuší je jedna věc, nicméně  to, že někteří ani počítače nemají a slovo email jim připadá jako cizokrajná nadávka, je věc druhá.

Podle ČSSZ posílá doposud e-neschopenky jen hrstka lékařů, ze všech 35 tisíc, kteří neschopenky vystavovat smějí.

ČSSZ informuje, že papírové neschopenky již nebude v příštím roce akceptovat. Lékaři, kteří nebudou posílat neschopenky elektronicky mohou dostat pokutu až do výše deseti tisíc korun.

ČLK: Nic jsme netušili

Česká lékařská komora o povinnosti elektronického zasílání neschopenek od 1. ledna příštího roku nevěděla.

„Nikdo nás o tom neinformoval. Neměli jsme tedy možnost tuto změnu připomínkovat,“ sdělil ještě minulý týden mluvčí komory Michal Sojka. „Pan prezident (Milan Kubek) je v zahraničí. Hned po svém návratu začne situaci řešit,“ dodal.

Představa, jak tisíce lékařů najednou vymění svůj starý psací stroj s proklepanou páskou za počítač, je značně futuristická, ale příjemná.

Ostatně lékaři by si měli uvědomit, že počítač v ordinaci by měl být stejnou samozřejmostí, jako elektřina, voda nebo topení.

Photo Credit: DanieleCivello

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=7191

Autor v Zář 4 2013. Soubor pod Home, Zpravodajství. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny