|

Kalouskova facka a kdo si zaslouží vyznamenání

Není to tak dlouho, co jeden státní úředník zfackoval na ulici chlapce (dle jeho slov spratka), který tohoto úředníka označil za zloděje, jenž bude viset. Položme si otázku. Zasloužil si mladík svůj výprask? Jednalo se skutečně o výchovný proces, mající své opodstatnění? Podívejme se trochu hlouběji do svědomí statečného úředníka. Zdá se, že na škraloupu úředníkova svědomí se shlukují podivné tmavé cucky. Podívejme se nyní na jeden z nich.

Přenášíme se o několik let v čase zpět, do roku 1996. Venku chumelí a Klausova vláda právě schválila prodej komplexu kasárenských budov. Budovy stojí na pražském náměstí Republiky a šťastný zájemce, firma EPF objekt dostane za devět set milionů korun.

Smlouvu o prodeji nepodepisuje nikdo jiný, než tehdejší ministr financí,  tedy úředník, jehož svědomí nyní se zájmem zkoumáme, neboť zfackoval voliče, který jej označil za zloděje.

Odborníci se shodnou, že neohrožený fackující úředník se z nepochopitelných důvodů zavázal (dokonce i osobním dopisem) k velmi nevýhodné smlouvě, ve které se zavazuje, že za veškeré problémy či škody, které by při prodeji vznikly, převezme stát, tedy mi všichni plnou odpovědnost. No a co? Co by se mohlo stát?

Společnost EPF, která je zdá se neohroženému úředníkovi velmi sympatická, složí zálohu tři miliony marek a v září 1997 se stává vlastníkem kasáren. Nyní se dostáváme k jádru pudla, což je Akademie věd, která v kasárnách sídlí. Není totiž v silách ministerstva, vědce ze dne na den vystěhovat. Taková věc prostě chvíli trvá. V tomto případě celé tři roky, tedy od roku 1997 do roku 2000.

Penále, které podle „vstřícné“ smlouvy posvětil “pedagog” Miroslav Kalousek, činí téměř osm set milionů korun. Dalších asi 500 milionů, vyplatí stát za nepřímé škody, které na firmě EPF vymohli její smluvní partneři.  Zdá se tedy, že se jedná o dost odporný žmolek svědomí. Podívejme se na nějaký jiný, ať si spravíme chuť.

Tento slibný žmolek je armádní. Jedná se o modernizaci tanku T-72. Scénář je bohužel podobný. Špatná smlouva, 19 miliard korun a výsledek modernizace třiceti tanků.

Zbrkle opouštíme tento odporný shluk neschopnosti, hlouposti, smůly či hrabivosti a upíráme zrak do kašovitého svědomí našeho fackujícího úředníka na jeho další kousek.

Tentokrát jde „jen“ o 114 miliónů a jeden lidský život. Úředník uzavírá smlouvu s ještě nezrozenou společností na nákup padáků. Radí se s astrology? Nechává si vyložit Tarot? Není známo. Vše jde však jako po másle, tedy rychle a hbitě. Standardem je samozřejmě nevýhodná smlouva, která znamená jediné. Bude nás to stát hodně. Nakonec to je jeden lidský život a hromada nefunkčních padáků za 114 milionů. Rozpočet to však unese. Nebo nám úředník pošle složenku, kterou jeho sofistikované rozhodnutí budeme mít možnost uhradit?

Nevíme, jestli si Mašínové skutečně zaslouží státní vyznamenání za svůj boj proti komunismu, ale v diskusích již zazněl názor, že zfackovaný mladík si takové ocenění zaslouží mnohem víc.

Říci do očí ministerskému úředníkovi, obklopeného svými gorilami, že o jeho činech víme a že je možné, že jej za ně stihne poctivý trest, je možná hodno většího obdivu, než okradení a zavraždění účetního, vezoucího dělníkům výplatu.

Jsou země, kde se nyní musí politici za svá špatná rozhodnutí zodpovídat před soudem. Pokud to není u nás možné, lze očekávat, že zfackovaní mladíci budou přibývat.

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=6397

Autor v Zář 23 2011. Soubor pod Home, On-line, Politika. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

2 komentáře pro “Kalouskova facka a kdo si zaslouží vyznamenání”

  1. souhlasím. kalousek bije naše děti, které jen napodobují příklady hulvátského chování a nevychované způsoby politiků. na slušně položené otázky a požadavky občanů politici nereagují. tak jak jim to mají lidé říct, aby zareagovali? kalousek svou reakcí psychopata jen potvrdil, že mladík trefil hřebík na hlavičku. pro pravdu se každý zlobí.
    bytí lidí je nezákonné. a ohánět se pedagogickým účinkem? děti nesmějí bít ani učitelé ve školách, na to je zákon. je kalousek víc než učitel, je nad zákonem? patří mu občané tohoto státu? tento špatný ministr financí, špatný politik, křesťan i špatný člověk nemá na veřejnosti co dělat. patří do klece na psychiatrii.

  2. pardon, chyba: bití lidí je nezákonné (dle kalouska už brzy možná i bytí)

Komentáře jsou uzavřeny