|

Když muslim vraždí se ctí

Bohabojný muž z iráckého města Kirkúk, jednoho dne pojal podezření, že jeho tři dospívající dcery měli sex. V takovém případě se v těchto končinách dějí ukrutné věci. V tomto případě otec své dospívající dcery poléval vařící vodou a se ctí se vyrovnával stelbou ze své zbraně. Dvě dcery se mu podařilo zavraždit. Se ctí?

Vražda ze cti, jak je tento hrůzný čin nazýván, je v muslimské části světa poměrně častý jev. Soudy jsou v takových případech velmi shovívavé. Za tuto dvojnásobnou vraždu dostal ctihodný otec pouze dva roky vězení.
Sluší se připomenout, že lékařské vyšetření u dívek prokázalo, že byly panny.

Jen v roce 2010 bylo v Iráku zavražděno 249 žen. Umožňuje to do značné míry článek 409 Iráckého trestního zákoníku. Přistihne – li Irácký muž svou ženu při cizoložství, může ji zabít na místě. Obvyklá praxe je, že trest je nízký, nebo je takový případ označen jako sebevražda.

Dá se však konstatovat, že ženy v Iráku jsou na tom v porovnání s ostatními státy tohoto regionu ještě dobře. Nedělá se jim obřízka, mohou studovat na universitě a na ulici se jich může muž zeptat na cestu.
Nicméně když 12 letá irácká dívka zabila svého otce poté, co jej přistihla při cizoložství, byla odsouzena k 15 letům odnětí svobody.

Příběh ctihodného otce z Kirkúku má svůj Hapy End. Jeho třetí dcera přežila, byť přišla o oko a utrpěla vážné mentální postižení. Když jejího otce propustili z vězení, vrátila se k němu a dál žila s ním. Nebylo totiž žádné jiné místo, kam by mohla jít.

Většina vražd ze cti se odehrává v konzervativních islámských společenství Asie a Afriky, avšak imigrace přináší tento zrůdný fenomén i na starý kontinent. Důvodem k vraždě bývá skutečnost, že se mladé děvče zamiluje do „nesprávného“ mládence, nebo zatouží po nemravném životě západní kultury.

„Nesmí nám dělat hanbu ani o den déle! Přísahejme na svou čest!“ Osud šestnáctileté Afghánky Morsal Obeidiové byl těmito slovy zpečetěn. V očích své rodiny spáchala hrdelní zločin chovala se příliš „západním“ stylem života.
Několik hodin po vynesení rozsudku zemřela Morsal v kaluži krve, jež crčela z desítek hlubokých ran. Ubodal ji její tehdy 23letý bratr Ahmad. Otřesný příběh se neodehrál kdesi na kmenových územích Blízkého či Středního východu, v divokém Kurdistánu, nýbrž v Evropě, německém přístavním městě Hamburk před dvěma lety. Soud Ahmada poslal na doživotí do vězení.

Ochránci lidských práv dokonce tvrdí, že velké množství zločinů, které se odehrávají ve společenství přistěhovalců, se na veřejnost vůbec nedostane. Oběti jsou psychicky týrány a dohnány k sebevraždám. Jen v Británii se takových činů odehrají stovky. Prohlásila pro britskou BBC specialistka na muslimskou imigraci Uša Súdová.

“Naprostá většina muslimů jsou normální lidé nemající nic společného s terorismem… Do mešit se chodí modlit normální lidé jako jste vy nebo já…” Napsal na svém blogu kdosi. Ale je tomu skutečně tak? Šly byste chladnokrevně zabít svou sestru, protože se váš otec domnívá, že zneuctila rodinu? A vlastně jinak. Zabili byste? Co nás vlastně odlišuje od zvířat? Není to snad úcta k životu jiné lidské bytosti?

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=6619

Autor v Bře 11 2012. Soubor pod Bulvár, Home. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny