|

Janouškův test

Události posledních dnů nabraly velmi neočekávaný směr. Po zveřejnění série odposlechnutých rozhovorů mezi  Bémem a  Janouškem, došlo k nehodě Romana Janouška za trochu neobvyklých okolností.

Janoušek naboural pod vlivem alkoholu a poté srazil řidičku druhého auta. Policii se snažil ujet a následně ještě utéct. Byl chycen. Nadýchal 2,2 promile alkoholu, odmítl prý odběr krve, zavolal své právníky a za tři hodinky se zadním vchodem vytratil z budovy policie, aniž by byl z čehokoliv obviněn.

O několik hodin později již policisté obvinění mají. Policisté Janouška podezřívají z trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky, neposkytnutí první pomoci a ublížení na zdraví. Bohužel se obvinění prozatím nedaří doručit, neboť po Janouškovi se slehla zem. Šéf pražských policistů Martin Vondrášek však pro ČT24 uvedl, že jsou s Janouškem domluveni na čase a místě “schůzky”. Jinými slovy potvrdil, že netuší, kde se Janoušek nalézá, nicméně věří, že si pro obvinění přijde.

Celé se to jeví jako velice zajímavý test naší Policie, soudnictví a vlastně obecně společenské úrovně. Můžeme to nazvat Janouškův test. Je totiž zřejmé, že se Janoušek díky svému postavení bude snažit minimalizovat “ztráty” a využije k tomu všech dostupných možností.

Začněme ale od začátku. Janoušek zřejmě nedobrzdil svůj vůz a narazil do vozu, který jel před ním. Nezastavil, ale pokračoval na křižovatku, kde zastavil na semaforech. Řidička z nabouraného vozu se postavila před vůz a snažila se donutit Janouška, aby vystoupil a nehodu řešil. Ten však řidičku vozem srazil a odjel. Po několika kilometrech vůz zastavil a dál běžel pěšky, dokud jej nezajistila policie.

Janoušek nadýchal 2,2 promile alkoholu. Obvyklý postup je, že se pachatel zajistí a po vystřízlivění se vykoná výslech. V tomto případě se postupovalo jinak. Výslech byl vykonán okamžitě a následně byl Janoušek (po třech hodinách) propuštěn.

Podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové podstoupil Janoušek po svém zadržení lékařskou prohlídku, ze které vyplynulo, že je schopen výslechu. „Nekladl žádné překážky, byl ochoten na vyšetřování spolupracovat. V takových případech není důvod podezřelého zadržet v cele,“ uvedla mluvčí.

Důvod, proč čekat, by tu však být mohl. Obviněný Janoušek nebo jeho právníci totiž mohou následně namítat, že vzhledem k opilosti nebyl Janoušek v takovém fyzickém a psychickém stavu, aby mohl být úkon proveden. To může celý úkon oslabit, ne-li zcela vyloučit.  Chyba? Omyl? I kdyby byl trest za tuto chybu nebo omyl jakýkoliv, jisté je, že odměna bude sladší…

V obvyklých případech asi nelze předpokládat, že by propuštěný viník dopravní nehody nějakým účinným způsobem mohl ovlivnit svědectví zúčastněných osob. V případě Janouška je však situace diametrálně odlišná. Pokud je ve hře až deset let žaláře, může být finanční motivace pro svědky celé události velmi silná. Pokud je Roman Janoušek skutečně tak bohatý, jak se říká, nebyl by pro něj problém, vyrobit libovolné množství svědků, kteří budou tvrdit “vhodnou” verzi celé události.

Janouškův test tedy probíhá. Každému je jasné, že to, co se stalo Romanu Janouškovi nebo spíše to, co způsobil Roman Janoušek, je pěkný průser. Dovedeme si představit, že stát se něco takového obyčejnému člověku, následky by byly velmi nepříjemné. Janouškův test spočívá v tom, že můžeme sledovat, co se bude dít v případě, že se něco tak hrozného stane člověku, který žije ve světě mocných a bohatých. Člověk, který určuje politickým loutkám co a jak dělat. Vyhodnocení tohoto testu bude jasné a neoddiskutovatelné. Nebude se jednat o žádné fráze a proklamace. Jen tvrdá data. Data, která nám napoví, zda u nás ještě existuje právní stát, ve kterém jsou si před zákonem všichni rovni.

Mnoho komentátorů vyzývá k tomu, aby lidé nepropadali “emotivní hysterii”. Obávám se však, že to je velmi náročný požadavek. Pokud by něco podobného, co provedl Roman Janoušek se svým vozem,  udělal nějaký drogový dealer, příliš by nás to nepřekvapilo. Prostě tak nějak předpokládáme, že se jedná o spodinu lidské společnosti. V případě, že se tak zachová muž, jemuž by bývalý primátor Pavel Bém přenechal na hlídání své děti, a který se běžně stýká s vrcholným managementem této země, je trochu té hysterie na místě.

Lhostejnost totiž v tomto případě může být doslova smrtící. Mezi velmi blízké přátele Janouška totiž patří jak náměstek policejního prezidenta Ladislava Husáka, tak zástupce šéfa vrchního zastupitelství Libor Grygárek. Ostatně, byla to právě Grygárkova kancelář, ve které byly nedávno instalovány a opět odinstalovány policejní odposlechy.

Je zřejmé, že za zveřejněním ostudných telefonátů mezi úředníky magistrátu a Janouškem, stojí něčí zájmy. Vlci se tedy začínají požírat mezi sebou, neboť žrádla je čím dál méně. Bylo by naivní se domnívat, že Gorila se u nás nevyskytuje. Pokud pocházejí zveřejněné telefonní odposlechy Janouška, Béma a dalších z BIS, je jasné, že minimálně jak policie, tak politici byli o všem informováni.

Je možné, že zveřejnění odposlechů, stálo na začátku pyramidy, na jejímž konci stojí obviněný Janoušek. Nyní jsme tedy na počátku akce Janouškův test. Pozorně sledujme jeho průběh. Jeho výsledek bude vypovídat o mnohém.

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=6627

Autor v Bře 25 2012. Soubor pod Bulvár, Home, Politika, Zajímavosti, Zpravodajství. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny