|

Jak se kradou doly?

Více než osm miliard korun je finanční ztráta českého státu. Alespoň podle švýcarské žaloby.

Miroslav Kalousek, potažmo ministerstvo financí se vytrvale brání připojit k žalobě. Odpor přehluší i finanční zisk. Ten by totiž musel být vykoupen vyšetřením zločinů, okolo privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Podle svýcarských vyšetřovatelů však hlavní vinu na našem selhání, vyšetřit a dotáhnout do konce tento zločin nese svorně ministerstvo financí a bývalí vládcové Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Tuzemská policie vyšetřovala zločiny v MUS od roku 1999. Pátrání bylo definitivně ukončeno v roce 2008.

Podle slov tehdejšího šéfa pražského vrchního státního zastupitelství Vlastimila Rampuly proto, že manažeři sice nakoupili pro sebe akcie za peníze státní MUS, ale později ty peníze vrátili, a tak se nestal žádný zločin. „Bylo to nemorální, ale nikoli trestné,“ komentoval stop pro vyšetřování v MF DNES Rampula.

Časopis Respekt ve svém článku, který se detailně „krádeží dolů“ zabývá, k tomu dodává:

Švýcaři, kteří se do pátrání pustili o šest let později na základě udání, že čeští kombinátoři z Mostecké uhelné perou špinavé peníze přes švýcarské banky, se ve věci dostali mnohem dále a českým závěrům oponují. Ano, peníze byly vráceny – ale opět z peněz ukradených podniku a opět z velké části ještě podniku státního. Navíc dodávají, že peníze vytažené při první zpronevěře snížily uměle hodnotu společnosti. Zemanova vláda pak prodala v roce 1999 akcie o tři a půl miliardy levněji, než měla. To je pro české ucho ta lepší verze. Horší alternativou je, že Zemanova vláda mohla vědět, že akcie prodává manažerům, kteří Mosteckou uhelnou ovládli zpronevěřenými penězi a snížili její hodnotu. Uspěchaný prodej zbytkového čtyřicetišestiprocentního státního podílu za nízkou sumu pak už zavání korupcí. Pět milionů dolarů, uložených na kontech  manažery MUS pro lidi z okolí špiček české vlády, mohlo být použito jako všimné pro vlivné politiky a úředníky, kteří mohli posunout státní prodej akcií tím správným směrem. Do této věty by se daly shrnout složité právní formulace z žaloby. Finance, které skončily na účtech Grossových přátel, byly podle Švýcarů použity na korupci českých státních úředníků, v žalobě se ovšem popisuje převod pouhých osmdesáti pěti tisíc dolarů – a to na účty tehdejšího náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory, tedy vrcholného úředníka instituce, která měla na starosti prodej státních akcií. Co se dělo se zbytkem z pěti milionů dolarů, nevíme a nevíme ani to, kam se při pátrání po osudu těchto korupčních peněz Švýcaři dostali.

Škoda vzniklá českému státu je dána součtem tří a půl miliard korun, tedy sumou, o niž prodala Zemanova vláda státní akcie levněji, a zpronevěřených čtyř a půl miliardy korun. Takové jsou peníze, o něž můžeme „zásluhou“ jednání ministerstva financí a státních žalobců přijít.

Peníze by se českému státu samozřejmě hodili, avšak přihlášením se jako poškozený, by český stát dostal také volný přístup ke všemu, co švýcarští vyšetřovatelé za posledních šest let vypátrali. To by mohlo být pro českou „mafii“ bolestné. Ruka zákona by tentokrát mohla dopadnout do vyšších pater, která byla doposud mimo jurisdikci „české spravedlnosti“

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=6479

Autor v Lis 21 2011. Soubor pod Home, Politika. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny