|

Jak česká média zase naletěla

Hysterie okolo jednoho amaterského podvrhu opět ukázala, jak snadno jsme ochotni uvěřit něčemu, co se nám hodí do vnitřního obrazu skutečnosti.

Podvrh šitý rychlou jehlou

Všimněme si prohlášení předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové:

“Vůbec mě nezajímá, zda se představitelé komunistické strany od tohoto muže distancují či nedistancují. Je to pořád ta stejná rovina a jde od Gottwalda, který se jezdil do Moskvy učit jak zakroutit demokratům krkem, a dokonale to udělal. Vyvraždil tady s komunistickými představiteli tisíce lidí,” uvedla Němcová.

Miroslava Němcová byla dokonce rozhodnuta podat trestní oznámení na domnělé vyjádření komunistického zastupitele, o jehož existenci se dozvěděla z bulvárního deníku Blesk.

O tom, jak snadné je vytvořit falešný status na Facebooku ví každý kdo se pohybuje běžně na internetu. Ve svém článku objasňuje možný způsob jak tento konkrétní podvrh vznikl Michal Zlatkovský.

“…celý kolotoč nastartoval článek uveřejněný Bleskem s titulkem Rudý muž na radnici: Pravičáky pověsit a rodiny podnikatelů vyvlastnit do desátého kolene! a patřičně expresivním líčením situace: Petelík napsal „zrůdnost“ a starostovi jde z takových vyjádření „mráz po zádech“.

To že nelze brát jako důkaz čehokoliv screenshot obrazovky, by mělo být dnes jasné i redaktorům Blesku, natož dalších “seriozních” deníků, které informaci předávaly bez rozmyslu dál.

Zajímavé je, že některé deníky, jako třeba České noviny, což je zpravodajský deník ČTK se ani neobtěžovaly určit zdroj informace (Blesk.cz) a uváděly Novinky.cz.

Svoje si k celé bouři ve sklenici řekla také Karolína Peak:

“Výroky komunistických představitelů, jako zastupitele Prahy 8 Petelíka, je třeba brát vážně. Jako varování před tím, jak přemýšlejí a co by nás také mohlo čekat za jejich vlády,” napsala ve vyjádření pro ČTK místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM)

Na celém případě zaráží především soudnost politiků, kteří jsou ochotni uvěřit každému nesmyslu, který jim bulvární média neservírují.

“…Moje heslo je, že bulvár je ulice, nikoli kanál. Máme etický kodex a v něm se praví: vždycky píšeme fakta. Snažíme se psát pravdu. Když uděláme chybu, vždycky ji musíme opravit. Etický kodex je každému zájemci k dispozici…”

Šéfredaktor Blesku Pavel Šafr.

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=7063

Autor v Říj 28 2012. Soubor pod Home, Politika. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny


Warning: Use of undefined constant is_attachment - assumed 'is_attachment' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/27822/virtual/www/domains/media.memy.cz/wp-content/themes/Transcript_muj/innerWideSidebar.php on line 17