|

Izrael odsoudil novinářku Kamnovou.

Je Anat Kammová hrdina nebo zrádce? Izraelské soudy odsoudili bývalou vojákyni Anat Kamnovou na čtyři a půl roku do vězení za to, že předala novináři tajné dokumenty, které dokazovaly praktiky izraelské armády, zabíjet palestinské extremisty. Zabíjení palestinských extremistů je dle Nejvyššího Izraelského soudu nezákonné.

Dokumenty Anat Kammová předala novináři Urimu Blauovi a ten je využil ve svém článku z listopadu 2008. Zpochybnil v něm tehdy armádní tvrzení, že dva islámští extrémisté zahynuli při přestřelce. Muži prý byli dlouhodobě sledování a posléze zavražděni.

Samotný Uri Blau musel uprchnout do Británie, zatímco Anat Kammová byla držena v domácím vězení. Ačkoliv její kolegové novináři o zatčení věděli, nesměli o něm psát. Svým čtenářům radili, aby si “vygooglovali” heslo: “Izraeli journalist gag” (izraelská novinářka umlčena). Znovu se tak ukázala síla svobodného internetu a šíření informací obecně.

Anat Kammová se jako úřednice na izraelském velitelství armády dostala k dokumentům, zaznamenávajícím vraždění palestinských extrémistů na Západním břehu Jordánu a to navzdory rozhodnutí izraelského Nejvyššího soudu, který takové operace omezil a rozhodl, že armáda má tyto osoby zatýkat, nikoliv vraždit.

Právní zástupce Anat Kammové rozsudek odsoudil. “Ani vláda, ani veřejnost se nezabývali tím, že armáda údajně porušila rozhodnutí Nejvyššího soudu.”

 

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=6458

Autor v Lis 1 2011. Soubor pod Bulvár, Home, Politika. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny