|

Další hřebík do Kalouskovi rakve?

Federální soud v  Bellinzoně ve svém dokumentu odůvodňuje, z jakého důvodu  19. prosince 2011 zamítl žádost České republiky, která se chtěla – nechtěla připojit k trestnímu řízení, jež bylo zahájeno proti bývalým manažerům Mostecké Uhelné Společnosti (MUS).

Jedná se o poměrně ostré a jednoznačné vyjádření. Dle švýcarského soudu České úřady neprojevili naprosto žádnou ochotu o spolupráci. Namísto toho podnikali obstrukce, ve kterých se dožadovaly informací, které již měli k dispozici, nebo švédské vyšetřovatele posílaly z adresy na adresu. Bellinzonské spisy velmi detailně popsaly ledabylost českých činitelů a to i včetně ministrů.

 

Česká pozice shrnuje sled událostí okolo této kauzy:

Krok za krokem

1) 25. října 2006: Švýcarské ministerstvo spravedlnosti zasílá na základě podnětu švýcarské prokuratury českým úřadům žádost o mezinárodní právní spolupráci ve věci praní špinavých peněz. Prokuratura vyjádřila podezření, že v roce 1997 a 1998 odcizilo několik úředníků Mostecké uhelné společnosti (MUS), jež je v dokumentu označována jako firma B, převodem přes několik společností aktiva MUS, a to za účelem ovládnutí společnosti v rámci divoké privatizace. V žádosti švýcarského ministerstva spravedlnosti bylo upřesněno, že podnik v té době disponoval rezervami ve výši tří miliard českých korun.

Vláda Miroslava Topolánka neraguje.

2) 14. června 2010: Po čtyřech letech odmlky zkouší švýcarská prokuratůra znovu proniknout k příslušným českým orgánům. Nyní se o to pokouší diplomatickou cestou.

Švýcarská strana nás vyzvala, abychom neprodleně iniciovaly právní kroky ve věcí praní špinavých peněz, nekalé správy a podvodného jednání.

„Skutečnosti, které nám jsou k dnešnímu dni známy, nám dovolují konstatovat, že Česká republika byla s největší pravděpodobností poškozena v průběhu celého procesu, který vyústil v přivlastnění společnosti B podezřelými osobami. Proto žádáme Českou republiku, aby nám dala vědět, zda má zájem být účastníkem ve švýcarském trestním řízení. Pakliže by byl na straně České republiky zájem, žádáme příslušné orgány, aby vyslaly do Švýcarska právního zástupce, který by mohl uplatnit žádost o náhradu způsobené škody.“

[adsenseyu1]

1 2

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=7104

Autor v Lis 16 2012. Soubor pod Home, Politika. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny


Warning: Use of undefined constant is_attachment - assumed 'is_attachment' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/27822/virtual/www/domains/media.memy.cz/wp-content/themes/Transcript_muj/innerWideSidebar.php on line 17