|

Člověk bez razítka

Vystoupit z politické strany je velmi jednoduché. Řeknete něco, co se kmotrům nelíbí, nebo nezaplatíte členské příspěvky. Jiná situace nastává, pokud chcete vystoupit z církve.

Se vstupem do církve s pomocí křtu je to podobné jako s obřízkou. V obou případech za vás rozhodují jiní. Zda se s jejich rozhodnutím později ztotožníte, nebo ne, je už váš problém.

Ohledně obřízky bych na nějaké následné řešení nespoléhal, nezbývá než odpustit těm, kteří nevědí, co činí. V případě nevědomého vstupu do církve, tedy pokřtění novorozence, tu určité možnosti jsou.

 

If Jesus was God, why did he pray to himself? Hunter Bennett via Compfight

U nás se něco takového, tedy odchod od církve, řeší zasláním krátkého dopisu do místa křtu, kde tuto skutečnost oznámíme. Znamení svátosti křtu samozřejmě nelze odstranit, nicméně je možné do matriky připsat poznámku.

Vymanit se z objetí římskokatolické církve jde samozřejmě i tak, že vstoupíte do jiné církve, což však situaci zásadním způsobem neřeší.

Na Slovensku mají na výstup z církve jednoduchou webovou aplikaci zbohom.sk. Od svého vzniku před dvěma lety tuto cestu ven z církve využilo již téměř 4 000 členů římskokatolické církve.

Nutno však poznamenat, že vystoupení z církve ještě neznamená, že se člověk stává ateistou. Velká většina těch, kteří opouštějí církev, tak činí především proto, aby se od církve nějakým způsobem distancovala. Mohou mít naopak svůj vlastní niterný vztah s Bohem, který však nemá žádnou souvislost s organizacemi, které se zde na Zemi pověřily zastupováním božského stvořitele a správou jím vytvořených statků.

Skutečný a zuřivý ateismus podle znalců není v naší zemi velmi rozšířen. Většinou se lidé kloní spíše k agnosticismu. Avšak v případě, že hledáte komunitu stejně vyhraněných nevěřících, můžete navštívit web i-Ateismus.cz nebo ateismus.net. Máme tu také občanské sdružení ateistů České republiky.

 

La condition humaine au 21ème siècle NYC.andre via Compfight

Důvěra v církve obecně klesá a očekávané církevní restituce popularitu žádnému z aktérů jistě nepřinesou.

Závěrem by bylo vhodné připomenout, že ve skutečnosti se o své víře asi nikdo nerozhoduje. Víru buď máme, nebo nemáme, jsme buď hruška, nebo jablko a nejde určitě o rozumové rozhodnutí. Pokud ano, jedná se o masku bez významu.

Přesto však možná nadchází čas, kdy člověk nebude potřebovat církve a institucionální autority typu Boha, aby uvěřil, že je možné být platnou součástí obrovského celku zvaného vesmír, aniž by na to měl razítko.

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=7040

Autor v Říj 25 2012. Soubor pod Home, Lidé. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny