|

Čína a zánik otrokářství

Pokud nejste nazí a nemeditujete v tuto chvíli na magickém místě plném vesmírného energetického potenciálu, je pravděpodobné, že vaše oblečení, které máte na na sobě, hračky vašich dětí nebo vaše elektronika, že to všechno je vyrobeno v daleké zemi, civilizací, zrající  již více než  pět tisíc let.

“Ministerstvo zdravotnictví vydalo varování před používáním růžové rtěnky původem z Číny značky Lucci COSMETIC. Jak uvedl hlavní hygienik ČR Michael Vít, výrobek totiž obsahuje zdraví škodlivé kadmium.”


Čínské výrobky dobývají svět. Bereme jako naprostou samozřejmost, že Číňané pro nás vyrábějí zboží, které bychom sami tak levně vyrobit nedokázali.

V posledních letech tedy většina západních států prodává čínské výrobky, vyráběné ve velkém na objednávku u čínských výrobců.

Vzpomeňme jen u nás tak populární léčivé náramky s hologramem, prodávané za 700,- Kč. Takové náramky se v Číně vyrábějí za cenu 0,5 až 0,8 dolarů za kus. To pokušení je prostě neuvěřitelně silné.

Proto je nyní Čína taková naše veliká továrna. Pracovní podmínky, které v ní panují, nás však určitě nezajímají. Ostatně koho zajímal osud otroků v době otrokářské?


Civilizovaný člověk potřebuje levné zboží a trh to zařídil tak, že z Číny levné zboží dostaneme.
Zde se ukazuje relativita dobra a zla. Nebude to tak totiž navždy. Je to dobře nebo špatně?

Časy, kdy čínští dělníci v potu tváře dřeli za pár drobných v nelidských podmínkách, už prostě pomalu končí.

Implulsem byl určitě známý proces, který vedla Globalization Monitor proti hongkongské společnosti GP, která v Číně provozovala továrny, ve kterých se vyráběly nikl-kadmiové baterie.

O dělníky nouze nebyla, takže zaměstnavatel se o ochranu zdraví svých zaměstnanců nestaral. Pět tisíc let starou civilizaci ovládají lidé, kteří ztratili sounáležitost s bližními svými. Kadmium je totiž silně karcinogenní, ničí ledviny a způsobuje obrovské bolesti kostí. Čtyři sta dělníků, většinou žen, se kadmiem otrávilo. Sedm z nich následně zemřelo.

Zaměstnavatel neposkytl svým zaměstnancům žádné ochranné pomůcky, roušky, oděvy, vůbec nic. Omluvy se poškození zaměstnanci od firmy nikdy nedočkali. Díky GM se podařilo po sedmiletém soudním sporu vysoudit alespoň nějaké odškodné. Firma se však vinna necítí.

Související: 2000 čínských dělníků proti 5000 policistům

Nicméně díky tomu, jak kauza dopadla a díky značné mediální pozornosti, se začíná mnoho dalších čínských dělníků  bouřit proti podmínkám, v jakých musejí pracovat. Přispěla k tomu určitě i známá vlna sebevražd zaměstnanců společnosti Foxconn, vyrábějící pro Apple, Dell a další renomované značky komponenty. Důvodem prý byly nelidské podmínky a šikanování od dozorců, kteří dělníky hlídají.

Není to tak dlouho, co muselo 5000 policistů pacifikovat několik hodin nespokojené dělníky společnosti Foxconn v Tchaj-jüan. Továrna musela být dokonce na několik dní uzavřena.

“Nejčastěji jsou stahovány hračky z prodeje kvůli nadlimitnímu obsahu ftalátu, dále jsou to příliš malé části, které hrozí udušením,“ vysvětluje mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová. Až 80 procent závadných hraček pochází z Číny.

Čínští dělníci pracují až šedesát hodin týdně. Prozatím jinou možnost nemají. Nejedná se totiž o model zaměstnanců, jak jej známe u nás, kdy pracují v továrně místní lidé. Na čínském venkově žije zhruba 380 milionů lidí. Sto milionů odchází na prahu dospělosti, okolo patnáctého roku, do města, kde vydělávají peníze na svou budoucnost. Zde žijí odtrženi od rodiny v cizím a nepřátelském prostředí, ve špatných podmínkách v přeplněných ubytovnách a pod dohledem placených bachařů. Po deseti letech dřiny, zhruba ve 25 letech, se dělník vrací do své vesnice, aby založil rodinu a začal vychovávat děti. To vše bezesporu brzdí emancipaci čínského dělníka.

VAROVÁNÍ: talíře z Číny s pirátem a děvčátkem obsahují kadmium

Co víme vlastně o těch, kteří pro nás vyrábějí tolik věcí, které tak nutně potřebujeme pro každodenní život?

Jen před několika dny vypukla v jednom ze závodů Foxconnu stávka, které se zúčastnilo okolo 4000 dělníků. Zaměstnanci se vzbouřili proti novým přísným požadavkům na kvalitu práce, které požaduje Apple pro iPhone 5. Jde o další lapsus Applu bez Jobse v čele (Naše mapy stojí za houby). Zadní kryt je totiž z plastu a snadno se poškrábe. Apple nyní chce docílit toho, aby nedošlo k poškrábání dříve, než si zákazník telefon donese domů. Zaměstnanci však namítají, že jim nikdo neposkytl informace, jak by měli dostát novým, podle nich nesplnitelným normám.

Zdá se tedy, že éra levné čínské výroby pozvolna končí. Jak se dostávají lidé z venkova do měst za prací, poznávají, že městští lidé žijí v jiném standardu než oni sami a mají vůli to změnit. To je přirozená lidská povaha a neměli bychom tuto snahu čínským dělníkům zazlívat, byť je možné, že to bude znamenat si za zboží trochu připlatit.

Zdroje:

http://link.memy.cz/cinsti-delnici
http://link.memy.cz/obchody-s-cinou
http://link.memy.cz/sto-hodin-tydne
http://link.memy.cz/iPhone-5

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=6877

Autor v Říj 11 2012. Soubor pod Bulvár, Home, Zajímavosti. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny


Warning: Use of undefined constant is_attachment - assumed 'is_attachment' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/27822/virtual/www/domains/media.memy.cz/wp-content/themes/Transcript_muj/innerWideSidebar.php on line 17