|

Černobyl Stuxnet a kyberválka

Nyní se opět přenesme časem, tentokrát do roku 2010, kdy běloruská firma VirusBlokAda objevuje počítačového červa, nazvaného Stuxnet. Tento virus je naprogramován tak, aby útočil na systémy SCADA a nedělá mu problémy přeprogramovat logické automaty a následně provedené změny skrýt.
Jedná se o velmi sofistikovaný software, o němž se odborníci domnívají, že je armádního původu.
Právě Stuxnet stál za problémy, které měly centrifugy na obohacování uranu v iránském Natanzu.
Zatímco virus Stuxnet se dle odborníků zabydluje v počítačích zhruba od roku 2008, další “průmyslový” virus jménem Flame, objevený iránským centrem pro otázky kybernetické bezpečnosti, pracuje zřejmě již mnohem déle.

Ilustrace: Travis Goodspeed

Země, o kterých se předpokládá, že stály za kybernetickým útokem, jsou  Izrael a Spojené státy. Virus Stuxnet tedy splnil svou misi. Oddálil íránské atomové plány o několik let.

Podle New York Times prý Američané a Izraelci testovali virus podobný Stuxnetu v izraelském jaderném zařízení Dimona v Negevské poušti. Virus se totiž nejlépe testuje tak, že se spustí na reálných zařízeních.
Ruští vědci, kteří pracují společně s Íránci na spuštění jaderné elektrárny v Bušíre upozorňují, že podobné experimenty mohou způsobit jadernou katastrofu, podobnou té  v Černobylu .

Jedná se tedy o novou formu boje, ve kterých se využívají kybernetické zbraně, respektive lidské mozky a počítače?

Kybernetická válka trvá

Odkdy jsou však v arzenálu států kybernetické zbraně? Zuří zde desítky let válka, o níž nemáme ani ponětí?

Jsme opět v Černobylu. Je 26 dubna 1986, krátce  po půlnoci. Systémový test probíhá dle plánu, když náhle začíná samovolné zvyšování výkonu reaktoru. Obsluha se okamžitě snaží o nouzové vypnutí reaktoru, avšak nedochází ke snížení, výkon se naopak  extrémně zvýšuje. Dochází k prudkému nárustu tlaku v separačních bubnech. 01:23:44 dochází ke dvěma mohutným výbuchům. Reaktor byl tak přetlakován,  že pára odsunula horní betonovou desku o váze 1000 tun. Do reaktoru tím pádem vnikl vzduch a z reakce vodní páry s rozžhaveným grafitem vznikl vodík, který okamžitě explodoval a rozmetal do okolí palivo a více než  700 tun radioaktivního hořícího grafitu, což způsobilo požár.

Zaměstnanci elektrárny se domnívali, že nastalo zemětřesení, případně že vypukla válka. To, že by se mohlo něco stát s reaktorem, nikoho ani ve snu nenapadlo.
Těsně po havárii zemřelo více než 30 osob, téměř 150 osob bylo zraněno a více než 100 000 osob muselo být evakuováno.

Anatolij Djatlov, provozní zástupce hlavního inženýra a hlavní inženýr N.M. Fomin byli po výbuchu odsouzeni k deseti letům vězení. Koncem roku 1990 jsou však oba náhle propuštěni.

1 2 3 4

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=6909

Autor v Říj 18 2012. Soubor pod Home, Zajímavosti. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny