|

Černobyl Stuxnet a kyberválka

Obyčejná zkouška systémů

Obecně se soudí, že za výbuchem jaderné elektrárny v Černobylu bylo lidské selhání. Má se za to,  že se tragédie odehrála díky špatně provedenému odstavení 4. bloku elektrárny.

Před samotným odstavením bloku bylo v plánu provést test elektrického generátoru, poháněného turbínou. V případě uzavření přívodu páry do turbíny měl být generátor schopen díky setrvačnému pohybu ještě téměř 40 vteřin napájet čerpadla pro havarijní chlazení.
Při zkoušce systému byl výkon snížen na 25-30%, což je nejnižší možný výkon pro reaktor tohoto typu. Pak mělo dojít k odstavení první ze dvou turbín a následně k odpojení havarijního chlazení, aby nebyl narušen průběh prováděné zkoušky. Nakonec mělo dojít k přerušení přívodu páry.

Ilustrace: thierry ehrmann

Vše však proběhlo jinak a mělo své tragické následky.

Vraťme se nyní do roku 1982. Americký prezident Ronald Reagan právě schvaluje sabotážní plán CIA, který má zasáhnout ekonomiku Sovětského svazu.  

V té době totiž Spojené státy usilovaly o to, aby západní Evropa nedovážela zemní plyn ze Sovětského svazu. Sověti se naproti tomu urputně, a samozřejmě s pomocí špionáže, snažili dostat k technologiím, které by mohli využít při stavbě plynovodu, aniž by je vyvinuli. Jejich záměr byl jasný. Chtěli přijít k hotovému řešení. Pragmatické komunistické myšlení však trumflo ještě pragmatičtější kapitalitické myšlení. CIA poskytla totiž KGB informace, které vedly k tomu, že Sověti získaly upravený software, který měl v létě roku 1982 způsobit na plynovodu obrovskou nejadernou explozi a požár.
Alespoň to ve svých memoárech tvrdí Thomas C.Reed, bývalý americký ministr pro letectvo, který v osmdesátých letech pracoval v americké Radě pro národní bezpečnost ( “At an Abyss: An Insider’s History of the Cold War (Na hranici propasti: Historie studené války z hlediska insidera”).

“Pumpy, turbíny a ventily na plynovodu byly naprogramovány tak, aby vznikl nezvládnutelný prudký tlak, který následně povede k explozi plynovodu.”

1 2 3 4

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=6909

Autor v Říj 18 2012. Soubor pod Home, Zajímavosti. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny


Warning: Use of undefined constant is_attachment - assumed 'is_attachment' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/27822/virtual/www/domains/media.memy.cz/wp-content/themes/Transcript_muj/innerWideSidebar.php on line 17