|

Britští vojáci obviněni z vraždy

Sedm příslušníků Královské námořní pěchoty bylo zatčeno ve Velké Británii v souvislosti s případem údajné vraždy v Afghánistánu v roce 2011.

Incident se odehrál po ozbrojeném konfliktu s jedním z povstalců a netýkal se civilistů, prohlásil mluvčí britského rezortu obrany. Další komentáře k případu zatím nebudou zveřejňovány.
Je to zřejmě poprvé, co byli nějací britští vojáci zatčeni na základě porušení pravidel pro styk s nepřítelem.

Pravidla stanovená pro povolení střílet obrana z důvodu bezpečnosti nezveřejňuje. Vojákům v Afghánistánu dělají potíže povstalci, kteří při přímém střetu odhazují zbraně a vmísí se mezi civilisty.
Britská vojenská policie uvedla, že vojáci byli zatčeni ve čtvrtek.

Ilustrace: The U.S. Army

 

Válka v Afghánistánu trvá již více než deset let a NATO do ní nasadilo 130 tisíc vojáků. Tato válka byla většinou vnímána jako „spravedlivá“. Boj byl totiž veden proti al-Káidě a jejímu hostiteli Tálibánu. Tálibán brutálně potlačoval svobody převážně ženské populace a ačkoliv zpočátku se zdálo, že Tálibánu dochází dech, v posledních letech se ukázalo, že si NATO s Tálibánem tak trochu neví rady. Situaci navíc komplikují incidenty, jako bylo pálení koránu, kterého se dopustili američtí vojáci, když uklízeli ubikace na jedné ze svých základen poblíž Kábulu.
V afghánské metropoli se tehdy shromáždily stovky lidí a na některých místech policie davy rozháněla střelbou do vzduchu.

1 2

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=6887

Autor v Říj 12 2012. Soubor pod Home, Zpravodajství. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny