|

Bill Gates a velký bratr Monsanto

Nadace Billa a Melindy Gatesových prý nakoupila 500 tisíc akcií společnosti Monsanto Company.

Význam celé této transakce bude jasnější, když si firmu Monsanto trochu představíme.

Monsanto Company je nadnárodní společnost, která podniká v agrárním sektoru, agrochemickém průmyslu a oblasti biotechnologií, farmaceutik a geneticky modifikovaných potravin. Monsanto Company je také největší producent fosfátových herbicidů, pesticidů, hnojiv a dalších ropných derivátů.

  • V roce 2005 dostalo Monsanto pokutu ve výšce 1,5 miliónu dolarů za dlouhodobé a systematické korumpování indonéských úřadů. Šlo o prosazování geneticky modifikovaných plodin, jejichž je Monsanto největším výrobcem na světě. Podplacení úředníci měli ignorovat výsledky studii, u geneticky modifikovaného bavlníku.
  • Firma Monsanto se také zabývala výrobou toxických polychlorovaných bifenylů ve státě Alabama, přičemž uniklými PCB zamořila Snow creek, Coccolocco Creek a jezero Logan Martin.
  • Monsanto prodává herbicidy spolu s modifikovaným osivem, kterému se říká sebevražedné osivo. Jedná se o „patentované“ osivo, na které zemědělci nemají „licenci“. Musí si koupit nové osivo, za které musí znova zaplatit. Ironii je fakt, že  v jižní Africe geneticky modifikovaná kukuřice přinesla úrodu o 80% nižší, než tomu bylo v předešlém období, kdy modifikovaná semena použita nebyla.

Za zmínku také stojí aféra, která vznikla okolo rekombinantního hovězího růstového hormonu, prodávaného pod obchodním názvem Posilac. Tento hormon má zvýšit produkci mléka zhruba o deset procent. Jelikož podávání Posilacu způsobuje hnisavý zánět vemene, je třeba podávat zároveň vysoké dávky antibiotik. Ty se následně vylučují do mléka a u konzumentů způsobují různé zdravotní problémy, včetně rakoviny prsu.

Tyto souvislosti objevili reportéři televizní stanice Fox News Jane Acre a Steve Wilson. Reportáž kterou o tom natočili, Fox neodvysílal a reportéři byli propuštěni (Monsanto je jeden z největších reklamních inzerentů Fox News).

Bill Gates říká, že jeho snahou je pomoc Africe. Doslova říká, že cesta z chudoby vede přes podporu zemědělství. Jestli je firma Monsanta právě tím nejvhodnějším partnerem, ukáže až čas.

Mariam Mayet, ředitelka z Centra pro biologickou bezpečnost v Johannesburgu k tomu říká:
„Hospodářská síla Gatese, spolu s nezodpovědností firmy Monsanta, nevytváří slibný výhled do budoucnosti, pro africké pěstitele.“

Zdroje:

^ Miroslav Šuta: GMO: Celosvětová koalice žádá zákaz „sebevražedného osiva“, Britské listy, 23. 2. 2006
^ Freepub
^ Monsanto fined $1.5m for bribery, BBC, 7 January, 2005
^ Linda Nová:GMO: Monsanto korumpovalo indonéské úředníky a skandál znepokojil jeho akcionáře, Britské listy, 15.9.2005
^ Vietnam’s war against Agent Orange, BBC, 14.6.2004
^ http://www.indianet.nl/cotseed.html Child Labour and Trans-National Seed Companies in Hybrid Cotton Seed Production in Andhra Pradesh
^ Impérium Monsanto

Články o Monsanto na Free Pub

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=6602

Autor v Bře 4 2012. Soubor pod Home, On-line, Politika, Zdraví, Zpravodajství. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

1 Komentář pro “Bill Gates a velký bratr Monsanto”

  1. Firma, která jde doslova přes mrtvoly a peníze jsou pro ni až na prvním, druhém a třetím místě bude s Bilem zachraňovat Afriku 🙂

    Jako ve Státech donutí zemědělce používat jejich patentovaný sebevražedný obilí, který je potřeba kupovat každej rok znovu, a konečně se vyřeší palčivá africká otázka.

Komentáře jsou uzavřeny