|

28 let do srážky Země s planetkou AG5

Další objekt, který se řítí směrem k naši Zemi je planetka AG5, která byla objevena loni americkými astronomy. Její velikost je zhruba 140 metrů a je považována za vážné nebezpečí. Podle propočtů by se totiž k zemi měla v roce 2040 přiblížit na vzdálenost 287 200 kilometrů.

Pravděpodobnost, že se AG5 střetne se Zemí je 1:625. Ve hře je také předpoklad, že astronomové určili dráhu planetky správně. Dráha se zřejmě ještě během dalších let bude upravovat, podle uskutečněných pozorování.

V případě že bude planetka směřovat nebezpečně blízko, uvažuje se o jejím odklonění. Otakar Zajíc k tomu na webu Living Future poznamenává:

Během následujících let bude její dráha nadále upřesňována, několikrát se k Zemi dokonce přiblíží a dovolí astronomům důkladné prozkoumání a korekci předpovídané dráhy. V roce 2023 se přiblíží 2011 AG5 k Zemi na 0,2 AU, pokud při tomto průletu proletí malým, asi 100 km širokým regionem nazývaným klíčová dírka, její dráha bude pozměněna tak, že se pravděpodobnost srážky ještě zvýší. Pokud planetka klíčovou dírku mine, se Zemí se o 17 let později nesrazí.

V současné době, tím spíše v roce 2040 lze předpokládat, že lidstvo již bude mít k dispozici nástroje, s pomocí nichž by mohlo odklonit dráhu objektů, směřujících k zemi.

Pokud by člověk skutečně byl schopen zabránit srážce nějakého většího objektu se zemí, dávala by lidská existence konečně dlouho hledaný smysl a význam. Jen těžko si lze představit, že nějaký jiný tvor na této planetě by byl schopen zabránit srážce objektu z vesmíru se Zemí.

A tak možná že smysl celé lidské existence je v tom, abychom zabránili srážce neznámého objektu se svou rodnou zemí. Ať už nás objekt AG5 v roce 2040 mine, nebo jeho dráhu odkloníme, ke střetu zcela jistě nedojde.

Zdroj:

Zemi ohrozí v roce 2040 asteroid – Novinky.cz http://url.memy.cz/ytafHC

Living future, zpravodajství z vědy http://url.memy.cz/yPLZ0g

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=6591

Autor v Úno 29 2012. Soubor pod Home, Zajímavosti, Zpravodajství. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny