|

2000 čínských dělníků proti 5000 policistům

Více než dva tisíce čínských dělníků položilo na lopatky jednoho z největších dodavatelů pro firmu Apple. Firma Foxconn byla nucena uzavřít do odvolání svou továrnu Tchaj-jüan v severočínské provincii Šan-si na Tchaj-wanu.

Co se vlastně stalo?

Podle oficiální verze se dva dělníci pohádali o svačinu, o skřínku, o ženu, prostě si vjeli do vlasů. Postupně se začali napadat i ostatní dělníci a výsledkem byla hromadná rvačka, kterou krotilo více než 5000 policistů v ochranném brnění.

Jestli je to pravda nebo zbožné přání, není vůbec jasné. Obecně se v zasvěcených místních kruzích hovoří o tom, že šlo o vzpouru dělníků proti dozorcům, kteří mají za úkol dohlížet na to, aby dělníci dělali to co je třeba. To znamená hodně pracovali, trochu spali a trochu jedli. To že to čínští dělníci víceméně dělají je ohodnoceno v  přepočtu zhruba čtyřmi tisíci korunami za měsíc. Přitom například lékařská péče tu již dávno není zdarma. Funguje tu komerční model zdravotních služeb, alespoň posledních třicet let. Dochází k rozkladu zdravotních služeb a v dnešní době je v Číně více než 200 milionů lidí, kteří nemají ani základní zdravotní pojištění. Náklady na léky a zdravotnické prostředky rostou mnohem rychleji než příjmy a v současné době už si léčení může dovolit pouze majetnější část obyvatelstva, což dělníci z Foxconnu rozhodně nejsou.

Co spustilo rvačku mezi zaměstnanci Foxconnu?

Je možné, že něco zažehlo jiskru a ta vznítila nespokojenost nejlevnější pracovní síly, kterou mají bohaté západní firmy k dispozici. Boj trval deset hodin, kdy se snažilo 5000 policistů zkrotit a pacifikovat 2000 dělníků.

Firma Foxconn má továrny na různých místech po světě, v Číně však samozřejmě nejvíce. Zaměstnává více než 1 000 000 dělníků. Apple, Hewlett-Packard, Dell nebo Microsoft ji prostě zbožňují. Čínští dělníci totiž dokáží vyrábět požadované zboží v přijatelné kvalitě, přičemž náklady na plat těchto pracovníků tvoří jen ubohých pět procent. Zlaté žně, které tu prosperující a v případě Apple i poměrně drahé firmy mají, však jsou stále častěji narušovány událostmi, které se proderou ven na světlo, jako tomu bylo u sérií sebevražd, které páchaly zaměstnanci Foxconnu. Mohlo být příčinou hrubé zacházení „bachařů“, kteří pečují o „bezpečnost“ dělníků?

[nggallery id=10]

Podle nezávislého auditu, který si nechala udělat firma Apple, jsou čínští dělníci nuceni odpracovat týdně až šedesát hodin. Pokud by neměli zájem, za branami jsou nedozírné lány náhradníků, kteří o podmínkách které dělníci mají, zatím jenom sní. Ostatně pracovní podmínky nejsou tak důležité, jako peníze, které mohou vydělat:

„Jsme tady kvůli práci, ne kvůli zábavě, takže náš příjem je velmi důležitý” říká dvacetipěti letý Chn Yamei, pracovník Foxconnu. “Právě nám řekli, že můžeme pracovat pouze 36 hodin přesčas za měsíc. “Říkám vám, že mnozí z nás jsou z toho velmi znepokojeni. Myslíme si, že 60 hodin přesčasu za měsíc by bylo rozumné, ale 36 hodin je příliš málo.” dodal Chn Yamei, v reakci na závěry, které přinesla kontrola dodržování pracovních podmínek.

Čína prochází obrovskou proměnou a situace která je tu právě nyní, nebude trvat věčně. Dělníci se budou dožadovat vyšších mezd a levná pracovní síla začne pomalu ale jistě mizet.

[adsenseyu5]

Krátký URL: http://media.memy.cz/?p=6829

Autor v Zář 25 2012. Soubor pod Home, Zpravodajství. Můžete sledovat všechny odezvy na tento vstup pomocí RSS 2.0. Komentáře a ping jsou v současné době uzavřeny.
pridej.cz

Komentáře jsou uzavřeny